System elektronicznej dokumentacji medycznej – jakie korzyści płyną z wdrożenia? – MEDYC

System elektronicznej dokumentacji medycznej – jakie korzyści płyną z wdrożenia?

Rejestracja pacjentów online – zalety dla gabinetu i pacjentów
Rejestracja pacjentów online – zalety dla gabinetu i pacjentów
22 kwietnia 2020
Raporty - Program do obsługi gabinetu lekarskiego - Medyc
10 powodów, dla których warto wybrać oprogramowanie MEDYC
22 kwietnia 2020
Pokaż wszystkie

System elektronicznej dokumentacji medycznej – jakie korzyści płyną z wdrożenia?

System elektronicznej dokumentacji medycznej – jakie korzyści płyną z wdrożenia?

Dokumentacja papierowa zostaje coraz częściej wyparta przez nowoczesne oraz funkcjonalne systemy elektronicznej dokumentacji medycznej. Nic dziwnego, gdyż jest to wymóg dzisiejszych czasów. Dodatkowo rozwiązanie to charakteryzuje się sporą ilością zalet, takich jak poprawa organizacji pracy, przejrzystość i czytelność dokumentacji medycznej, łatwiejsza konsultacja u specjalistów z różnych dziedzin medycyny w obrębie placówki, wysoki komfort codziennej pracy dla personelu medycznego oraz możliwość wystawienia elektronicznej recepty. To tylko część zalet, jakie można wymienić! Już dziś poznaj je wszystkie! Serdecznie zapraszamy do lektury!

Zalety systemu elektronicznej dokumentacji medycznej dla personelu medycznego

Mimo początkowych obaw ze strony zarówno służby zdrowia, jak i pacjentów, obecnie system elektronicznej dokumentacji medycznej zyskuje coraz więcej entuzjastów. Związane jest to z ilością zalet wynikających z użytkowania tego systemu w czasie codziennej pracy oraz ze zmniejszeniem ilości dokumentacji papierowej, jaką należy przechowywać w każdej placówce medycznej.
Zaproponowany system działa bardzo sprawnie oraz posiada szereg zabezpieczeń, które uniemożliwiają jakąkolwiek ingerencję osób trzecich.
Warto wspomnieć o zaletach, jakie wynikają z użytkowania systemu elektronicznej dokumentacji medycznej. To między innymi łatwe wyszukiwanie pacjenta w systemie. Wyszukiwanie może odbywać się po dacie ostatniej wizyty, imieniu i nazwisku pacjenta, numerze PESEL czy nawet numerze telefonu. Dzięki temu odnalezienie pełnej dokumentacji medycznej jest szybkie i precyzyjne.
Kolejną zaletą jest uporządkowanie oraz przejrzystość, jakie posiada elektroniczna kartoteka pacjenta. Sprawia to, że unikamy w dokumentacji medycznej nieczytelnego pisma czy zagubionych kartek, co miało miejsce w przypadku papierowej dokumentacji. Wspomniane cechy pozwalają zapoznać się ze spisem wszystkich pacjentów, jak również po wybraniu konkretnego pacjenta można uzyskać informacje dotyczące przebytych wizyt, zaleceń, stosowanych leków oraz dołączonych załączników, które okazały się istotne dla procesu leczenia.

Dlaczego warto skorzystać z systemu elektronicznej dokumentacji medycznej?

Korzyści wynikających ze stosowania systemu elektronicznej dokumentacji medycznej jest znacznie więcej. Program ten umożliwia podgląd kalendarza wizyt lekarza, dzięki czemu umówienie kolejnej wizyty pacjenta jest znacznie szybsze. Jednocześnie w jednym miejscu klient posiada pełną dokumentację pacjentów, bez względu na rodzaj specjalisty. Oznacza to, że w jednym miejscu mamy wszystko. Podobnie dostęp do systemu możliwy jest z dowolnego miejsca, w którym jest dostęp do Internetu. Pozwala to na uzupełnienie dokumentacji w dowolnym momencie, jak i wystawienie pilnej recepty.
Odejście od dokumentacji papierowej pozwala przede wszystkim na zrezygnowanie z archiwum, które do tej pory było niezbędne. Kartoteka pacjenta musiała być każdorazowo odnaleziona, a także we właściwy sposób przechowywana i zabezpieczona. Niemniej odszukanie istotnych informacji medycznych w kartotece w wielu przypadkach było utrudnione, podobnie jak ich odczytanie. To był największy problem, jaki wynikał z prowadzenia papierowej kartoteki pacjenta.
Wydaje się, że najwięcej zyskał personel medyczny. Niemniej pacjenci mogą również odczuć kilka korzyści. To przede wszystkim znacznie łatwiejsze umówienie się na kolejną wizytę, która jest bardziej dopasowana do indywidualnych potrzeb. Dodatkowo wizyta może się zakończyć wydrukiem, który zawiera opis wizyty, wykonane badania oraz zalecenia. Dzięki temu już nic nikomu nie umknie!
Już dziś przekonaj się i Ty, jak wiele zyskasz, wybierając nowoczesny system elektronicznej dokumentacji medycznej! Popraw z nami organizację pracy i zyskaj cenny czas!