Koniec z papierowymi receptami - e-recepty obowiązkowe już od stycznia 2020 roku – MEDYC

Koniec z papierowymi receptami – e-recepty obowiązkowe już od stycznia 2020 roku

Czym kierować się przy wyborze oprogramowania dla przychodni lub gabinetu lekarskiego?
28 października 2019
Rejestracja pacjentów online – zalety dla gabinetu i pacjentów
Rejestracja pacjentów online – zalety dla gabinetu i pacjentów
22 kwietnia 2020
Pokaż wszystkie

Koniec z papierowymi receptami – e-recepty obowiązkowe już od stycznia 2020 roku

Koniec z papierowymi receptami – e-recepty obowiązkowe już od stycznia 2020 roku

Proces informatyzacji polskiej służby zdrowia trwa już od jakiegoś czasu, zaś niewątpliwie jednym z największych udogodnień jaki niesie on dla pacjenta oraz personelu medycznego jest e-recepta. Można skorzystać z niej już dziś, jednak dopiero z końcem roku 2019 zostaną zlikwidowane papierowe recepty. Oznacza to sporo zmian dla placówek medycznych i lekarzy, gdyż od stycznia 2020 roku będą mogli oni wystawić już tylko receptę w wersji elektronicznej. Między innymi z myślą o tych unowocześnieniach oferujemy Państwu oprogramowanie MEDYC – funkcjonalne i przejrzysty system do obsługi placówki medycznej.

Dlaczego warto już dziś skorzystać z e-recepty?

Recepta to dokument uprawniający pacjenta do wykupienia produktów leczniczych i leków w aptece. Obostrzenie posiadania recepty dotyczy przede wszystkim wybranych preparatów, które można zakupić tylko z tym dokumentem. Warto wspomnieć, że w niektórych przypadkach można skorzystać z refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia, znanego jako NFZ. Dzięki temu konsument zapłaci mniej w aptece. Jest to udogodnienie przede wszystkim dla osób poważnie chorych oraz przewlekle chorych. Nowoczesną wersją recepty jest e-recepta, która zyskuje uznanie w coraz szerszym gronie użytkowników.

E-recepta to rozwiązanie, dzięki któremu unikniemy wielu problemów pojawiających się w przypadku tradycyjnej recepty. Wśród najczęściej występujących bolączek pacjentów można wymienić: błędnie wystawioną receptę, brak pieczątki, brak podpisu lekarza, brak daty czy w końcu nieczytelność recepty. Niestety to tylko część błędów, jakie mogły spotkać każdego pacjenta. Wszystkie te czynniki sprawiały, że należało wrócić do gabinetu lekarza w celu poprawienia mankamentów papierowej recepty.

Zalet nowej wersji recepty jest znacznie więcej. Należy wspomnieć, że e-recepta uprawnia konsumenta do częściowej realizacji zlecenia. Jest to wygodna opcja dla osób przewlekle chorych lub borykających się z co najmniej dwoma jednostkami chorobowymi jednocześnie. Dodatkowo potwierdzenie recepty można otrzymać mailowo lub smsem, jak również wydruk z czterocyfrowym kodem. Ze wspomnianym kodem wystarczy udać się już do apteki, w której zrealizujemy lekarskie zalecenie.

Z e-recepty skorzysta również lekarz

Wprowadzenie e-recepty to zmiany nie tylko dla pacjentów, ale i osób je wystawiających. Jest to niewątpliwie spore udogodnienie, które pozwala zniwelować wiele błędów. Wśród najważniejszych zalet można wymienić: wygodę, poprawę czytelności, czy oszczędność czasu. Ze względu na wersję elektroniczną, dokumentu tego nie można zgubić. Jednocześnie możemy skorzystać z pomocy bliskich, wysyłając im smsem posiadany czterocyfrowy kod, którzy to w naszym zastępstwie zrealizują receptę. Przepisane leki możemy wykupić w dowolnej aptece, jeśli wybierzemy opcję częściowej realizacji recepty oraz sprawdzimy zalecone dawkowanie.

Wydaje się, że najbardziej na tym rozwiązaniu skorzystają osoby przewlekle chore. Dzięki nowoczesnej wersji recepty lekarz bez problemu sprawdzi możliwe interakcje, jeśli zajdzie potrzeba zastosowania nowego specyfiku. Wykorzystując dedykowane oprogramowanie do wystawiania recepty w wersji elektronicznej będzie można wystawić zarówno recepty refundowane (między innymi: RP, RPW), jak i recepty nierefundowane. Sprawdzonym i cenionym rozwiązaniem wśród użytkowników jest również dostęp do bazy leków, która jest aktualizowana na bieżąco.

Funkcjonalny program dla placówki medycznej

Pragnąc dostosować placówkę medyczną do wprowadzonych zmian warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań, jakie znajdziecie Państwo w oprogramowaniu MEDYC (https://medyc.pl/cennik/). Z pewnością ułatwi ono codzienną pracę każdej przychodni czy gabinetu lekarskiego. Dzięki temu pracownicy w maksymalny sposób zoptymalizują swoją pracę oraz unikną dotychczasowych problemów, jakie pojawiały się na przykład w przypadku papierowej recepty.

E-receptę każdy użytkownik będzie mógł wystawić korzystając z aktualnej bazy leków, gdzie znajdziecie Państwo również niezbędne informacje. Warto wspomnieć, że proponowane oprogramowanie charakteryzuje się intuicyjnym interfejsem, konkurencyjną ceną ustalaną indywidualnie czy spełnieniem wymagań określonych przez rozporządzenie Unii Europejskiej RODO. Serdecznie zapraszamy do kontaktu oraz wypróbowania wersji próbnej.