Czym kierować się przy wyborze oprogramowania dla przychodni lub gabinetu lekarskiego? – MEDYC

Czym kierować się przy wyborze oprogramowania dla przychodni lub gabinetu lekarskiego?

Informatyzacja gabinetu lekarskiego
21 października 2019
Koniec z papierowymi receptami – e-recepty obowiązkowe już od stycznia 2020 roku
Koniec z papierowymi receptami – e-recepty obowiązkowe już od stycznia 2020 roku
13 stycznia 2020
Pokaż wszystkie

Czym kierować się przy wyborze oprogramowania dla przychodni lub gabinetu lekarskiego?

Zmiany w przepisach wprowadzają obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej. Przed placówkami medycznymi i lekarzami pojawił się problem właściwego wyboru jak najefektywniejszego oprogramowania, które spełni stawiane przed nim wymagania. Głównym zadaniem tego typu programu jest oczywiście usprawnienie pracy i podniesienie jakości świadczonych usług. Informatyzacja powinna więc służyć zarówno pracownikom gabinetów, lekarzom, jak i pacjentom.

Odpowiednia funkcjonalność

Dokonując wyboru konkretnego oprogramowania do gabinetu lekarskiego, należy zwrócić uwagę na jego funkcjonalność, czyli to, jakie możliwości oferuje. Bardzo ważnymi elementami w codziennej pracy przychodni są takie elementy jak prowadzenie kalendarza i codziennego harmonogramu pracy. Pozwala to na odpowiednią organizację, co przekłada się bezpośrednio na jakość świadczonych usług. Stosowane powinny być również elektroniczne karty pacjentów, które są bardzo czytelne i zawierają wszystkie niezbędne informacje. Program do obsługi e-dokumentacji zintegrowany z takimi elementami, jak eWUŚ, e-Recepty czy diagnostyka laboratoryjna, z pewnością zostanie lepiej odebrany przez korzystających z usług placówki pacjentów. Osoby korzystające z usług medycznych z pewnością docenią możliwość internetowej rejestracji wizyty na podstawie aktualizowanego na bieżąco grafiku pracy specjalistów. Ciekawe rozwiązanie stanowi również możliwość wysyłania powiadomień o aktualnym statusie wizyty za pośrednictwem poczty elektronicznej lub wiadomości SMS.

Bezpieczeństwo danych

Istotną kwestią jest bezpieczeństwo gromadzonych danych. Odpowiedni poziom zabezpieczeń wpływa również na pozytywny wizerunek samego gabinetu. Oprogramowanie do przychodni wyposażyć należy w rozwiązania w postaci zarządzania dostępem poszczególnych użytkowników oraz tworzenia kont z konkretnymi uprawnieniami. Ważnym elementem jest również tworzenie automatycznych kopii zapasowych baz danych, na wypadek pojawienia się awarii związanej z utratą zgromadzonych informacji.

Właściwa personalizacja

Wybierając najlepsze oprogramowanie do gabinetu lekarskiego, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób wspomoże ono funkcjonowanie placówki. Programy często oferują rozmaite opcje, które pozwalają na skrócenie czasu różnego typu procedur. Ważna jest odpowiednia personalizacja, która pomaga w jak najlepszym dopasowaniu do wymagań stawianych przez konkretny gabinet. To między innymi personalizacja ustawień, ustalone przez użytkownika szablony kart wizyt, opcje autouzupełniania, które upraszczają i skracają czas potrzebny na wykonanie dokumentacji.

Aktualizacja, czyli bądź na bieżąco

Oprogramowanie do przychodni musi być stworzone według obowiązującego stanu prawnego. Przepisy jednak zmieniają się w stosunkowo szybkim tempie, dlatego też ważny element stanowi możliwość aktualizacji. Warto sprawdzić, czy aktualizacja przeprowadzana jest w sposób automatyczny, czy też wymaga ingerencji z zewnątrz. Wprowadzenie oprogramowania do placówki medycznej wnosi nową jakość świadczonych usług. Funkcjonalny program sprawi, że codzienna praca stanie się zdecydowanie lepiej zorganizowana, szybsza, prostsza i lepiej odbierana przez osoby korzystające z usług medycznych.